
Мова 9 клас
1
Добрий день, любі діти! Знову починаємо працювати разом. Бажаю всім нам миру, швидкого повернення додому!
02.05.22 - 05.05.22
Тема: "Складне речення з різними видами зв'язку".
1. Повторити параграф 31, виконати вправи 383, 382, 393, 406.
Дві вправи виконати на 02.05.22 і ще дві на 05.05.22
Якісні фото виконаних завдань надішліть на електронну пошту Oks.zabivorota@gmail.com
12.05.2022
Тема: "Морфологія. Іменник. Прикметник. Числівник. Займенник".
1. Скласти 3 складних речення.
2. Підкреслити всі члени речення, над кожним словом написати частину мови, виконати повний морфологічний розбір іменника та прикметника.
Якісні фото надсилати на адресу: oks.zabivorota@gmail.com
16.05.2022
Тема:"Дієслово, його особливі форми".
1. Користуючись інтернет-ресурсами, повторити матеріал даної теми.
2. Скласти по одному простому реченню, ускладненому дієприкметниковим та дієприслівниковим зворотом.
Якісні фото надсилати на адресу: oks.zabivorota@gmail.com
19.05.2022
Тема: "Синтаксис. Пунктуація. Граматична основа речення. Види речень за будовою, розділові знаки в них".
1. Користуючись підручником, повторити матеріал даної теми.
2. Виписати по 1 простому та 1 складному реченню.
3. Підкреслити члени речення, виконати повний синтаксичний розбір складного речення.
Якісні фото надсилати на адресу: oks.zabivorota@gmail.com
23.05.2022
Тема:"Прислівник. Службові частини мови".
1. Виписати в зошит 1 складне речення з різними видами зв'язку.
1. Підкреслити прислівник та визначити службові частини мови.
Якісні фото надсилати на адресу: oks.zabivorota@gmail.com
26.05.2022
Тема: "Повторення в кінці року".
Шановні діти! Ось і завершився навчальний рік. Тому я хочу вас привітати і побажати, щоб ви і надалі добре вчились, були здоровими!!!
30.05.2022
15 цікавих фактів про українську мову
7 Листопада 2014 17:28
1. Українська входить до трійки найкрасивіших мов у світі. На мовному конкурсі в Італії її визнали другою за мелодійністю мовою світу (після італійської). На мовному конкурсі, який пройшов у Парижі у 1934 році, українську мову визнано третьою найбільш красивою мовою в світі (після французької та перської) за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія й будова речення.
2. Найдавніша згадка про українську мову датується 858 роком, а вперше українська мова була прирівняна до рівня літературної мови в кінці XVIII століття після виходу у 1798 році першого видання "Енеїди", автором якої є Іван Котляревський. Саме його і вважають засновником нової української літературної мови.
3. Українська мова є однією з найпоширеніших мов в світі, і за кількістю носіїв займає 26-те місце в світі.
4. Український алфавіт являє собою один з варіантів кирилиці, число букв в ньому дорівнює 33. Порівняно з російською мовою, в українському немає великої кількості церковнослов'янських слів. З точки зору лексики найближчими до української є білоруська (84%) і польська (70%) мови.
5. Першим букварем, виданим в Україні, був «Буквар» («Азбука»), надрукований у 1574 р. у Львові першодрукарем Іваном Федоровим. Книжка складалася з абетки, складів, зразків відмінювання і короткої читанки. До нас дійшов лише один примірник, який знайдено в Римі 1927 р. Зберігається в бібліотеці Гарвардського університету (США). Факсимільне видання було здійснено в Києві 1964 та 1974 рр.
6. Найдавнішими українськими поетесами, імена яких відомі, й про яких збереглися документальні свідчення, є інокиня Анисія Парфенівна і Анна Любовичівна; жили вони, очевидно, в кінці XVI - на початку XVIII ст. і залишили акровірші, де вписано їхні імена.
7. Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»
8. Найбільшу кількість разів перекладений літературний твір - «Заповіт» Т.Г.Шевченка: 147 мовами народів світу.
9. Найбільша кількість псевдонімів була у поета Олексндра Кониського - 141, у І.Франка - 99, письменник Осип Маковей користувався 56 псевдонімами.
10. Найбільшу кількість синонімів має слово «бити». Згідно з «Коротким словником синонімів української мови» їх нараховується 45.
11. Найбільш вживаною літерою в українському алфавіті є літера "п". Також на цю літеру починається найбільша кількість слів. Тоді ж як найрідше вживаною літерою українського алфавіту є "ф". В українській мові слова, які починається з цієї літери, в більшості випадків запозичені з інших мов.
12. Найдовшим словом в українській мові є назва одного з пестицидів «дихлордифенілтрихлорметилметан». В ній міститься тридцять літер.
13. Найдовша абревіатура в українській мові - ЦНДІТЕДМП, яка розшифровується як Центральний науково-дослідний інститут інформації і техніко-економічних досліджень з матеріально-технічного постачання. Вона складається з дев'яти літер.
14. Кілька фактів про паліндроми (слово, словосполучення чи фраза, які можливо читати як зліва направо, так і справа наліво, при цьому звучання й значення не змінюються). В українській мові є лише два семибуквених паліндроми: «ротатор» і «тартрат». А до найдовших фраз паліндромів належать «Я несу гусеня» та «Аргентина манить негра». В останньому випадку не враховується буква «ь». Такі дрібні порушення дзеркальності допускаються, адже складання композицій - справа непроста.
15. Дослідники доводять, що чимало вживаних сьогодні українських слів та мовних коренів були поширені ще у часи трипільської культури, про що свідчать топографічні назви, народні пісні сонцепоклоннецьких часів та значний слід у древньо-індійській мові - ведичному санскриті, джерела якого дійшли до нас з давнини у 5 тисяч років.
02.06.2022
Цікаве про українську мову.
Українська мова, за різними даними, займає 25 або 32 місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Для 36-37,5 мільйонів осіб українська мова є рідною. Загалом у світі 41-45 мільйонів осіб володіють українською. Пропоную дізнатися або пригадати цікаві факти про рідну мову.
Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
- За лексичним запасом найбільш близькою до української мови є білоруська - 84% спільної лексики, далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно) і лише потім - російська (62%). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11.
- В українській мові, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких - кличний.
- 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова «мед» і «страва». Це була перша згадка українських слів.
- Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва «руська мова».
- В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру «П».
- Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера «Ф».
- В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
- Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.
- Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово «вороги» - «вороженьки».